Dekoracje okien

Firany, zasłony, rolety, żaluzje, plisy, karnisze


nowa usługaznajdź nas na facebooku google+


poleć stronę znajomemu
FAQ
mapa serwisu
dodaj do ulubionych
firanki zasłony rolety rzymskie,austriackie panele inne dekoracje tkaniny,firany,zasłony rolety plisy wertykale żaluzje karnisze
firany zasłony rzymskie panele inne tkaniny rolety plisy wertykale żaluzje karnisze

Tkanina w aranżacji wnętrz.


Towarzysz człowieka

Tkanina towarzyszy człowiekowi od wczesnych początków jego dziejów. Służy zaspokojeniu jego podstawowej potrzeby zapewnienia sobie ciepła, przytulności i poczucia bezpieczeństwa. Na początku była zgrzebna i miała wymiar czysto praktyczny: celem jej zastosowania było zbudowanie ludzkiego schronienia i zabezpieczenie człowieka przed zimnem.

Prestiż i estetyka

W miarę rozwoju handlu i technologii zaczęto produkować tkaniny ozdobne nadając im walory dekoracyjne.

Z czasem tkaniny obecne we wnętrzu stały się jednym z wyznaczników zamożności i pozycji społecznej.

Dziś trudno sobie wyobrazić mieszkanie lub dom bez choćby kawałeczka tkaniny. Taki dom byłby zimny i nieprzyjazny, gdyż to tkanina kreuje nastrój, klimat i styl wnętrz. Tkanina stwarza miłe uczucie bezpieczeństwa. Daje możliwość odizolowania się od świata zewnętrznego, gdy tego potrzebujemy. Jest zasadniczym elementem w komponowaniu stylu. Przy jej pomocy możemy zupełnie odmienić charakter naszego otoczenia zachowując te same meble i sprzęty.

Postęp w produkcji tkanin

Rewolucja technologiczna w ostatnich latach otworzyła nowe możliwości w produkcji tkanin. Dzięki mieszankom włókien naturalnych jak jedwab, bawełna, wełna, len - z syntetycznymi otrzymuje się nowe jakości estetyczne np. efekty metalizacji, opalizowania, przemiany kolorystycznej, czy wręcz świecących w ciemności punktów.

Tkaniny uzyskały nowe walory użytkowe - odporność na działanie światła, wycieranie i gniecenie oraz łatwość prania, lekkość, miękkość itp. W ostatnich latach pojawiła się nowa generacja tzw. tkanin inteligentnych, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji jak nikotyna czy formaldehydy oraz niszczą bakterie. Nowe technologie umożliwiły trwałe łączenie w procesie produkcji tkanin różnej jakości np. tafty z welurem, organzy z szenilem itp. stwarzając nowe nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Trendy

Podobnie, jak w świecie mody konfekcyjnej pokazy prêt à porte wyznaczają tendencje kreujące style ubiorów, tak i w dziedzinie tkanin dekoracyjnych odbywają się światowe targi podczas których prezentowane są trendy w aranżacji tkaniną. Wystrój wnętrz też podlega obecnie modzie wprowadzającej w świecie nowe style, nowoczesne rozwiązania oraz świeże akcenty .

tkanina w aranżacji wnętrz - dekoracja okien

Dzisiejsze wyzwania

Projektanci tkanin tworzą całe kolekcje składające się z wielu elementów (tzw. koordynatów), pozwalających skomponować obicia mebli, zasłony, firanki, poduszki, narzuty, serwety, pokrowce i inne dodatki. Kolekcje składają się zwykle z różnych wzorów i faktur materiałów odpowiednio dobranych kolorystycznie. Wobec tak olbrzymiego wyboru możliwości, aranżacja staje się nie lada wyzwaniem - jak osiągnąć harmonię bez przeładowania wnętrza nadmiarem form tkanin i dodatków.

Dlatego dekoracja wnętrz tkaniną jest obecnie sztuką wymagającą wiedzy, doświadczenia oraz znajomości światowych trendów i ostatnich osiągnięć technicznych.

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne stawiają nowe wyzwania wymuszając nowe sposoby dekoracji okien oraz konieczność instalacji nowoczesnych systemów obsługi. Dekoracyjne rolety materiałowe, rolety rzymskie i festonowe, które są samoczynnie podnoszone i opuszczane w sposób zaprogramowany, zasłony sterowane pilotem, plisy i żaluzje regulujące dopływ światła do ogrodów zimowych - to elementy aranżacji tworzące tzw. inteligentny dom.

Porady ekspertów

Dekoracja tkaniną, stanowiąc początkowo element aranżacji wnętrza, stała się obecnie odrębną dziedziną , której opanowanie wymaga czasu, talentu i doświadczenia. Dlatego osoby pragnące aby wnętrza ich wymarzonych mieszkań czy domów były urządzone elegancko i nowocześnie, coraz częściej korzystają z porad ekspertów, a aranżację i wykonanie zlecają wyspecjalizowanym pracowniom.

W świecie wkraczającym w XXI wiek odpowiednio dobrana tkanina pomaga stworzyć w domu niepowtarzalny styl i spełnić każde oczekiwanie wymarzonego wnętrza.

autor: Ewa Młynczyk MDecor studio

wersja do druku pdf powrót do wszystkich artykułów
Artykuły


w góręw góręw górę

firankizasłonyaranżacjaprojektyrolety rzymskietkaninyroletyżaluzje

Copyright © MDecor-Studio
2004
Dekoracje okien
www.dekoracjeokien.pl