Dekoracje okien

Firany, zasłony, rolety, żaluzje, plisy, karnisze


nowa usługaznajdź nas na facebooku google+poleć stronę znajomemu
FAQ
mapa serwisu
dodaj do ulubionych
firanki zasłony rolety rzymskie,austriackie panele inne dekoracje tkaniny,firany,zasłony rolety plisy wertykale żaluzje karnisze
firany zasłony rzymskie panele inne tkaniny rolety plisy wertykale żaluzje karnisze

UBIERZ MODNIE OKNA


„Dziś moda rządzi całym naszym życiem – dyktuje nam nie tylko jak mamy się ubierać ale także jak ma być zaprojektowany nasz dom, hotel, w którym się zatrzymujemy, samochód, którym jeździmy i technologia, którą kupujemy” - to słowa Giorgio Armaniego jednego z wielkich projektantów, już nie tylko mody ubraniowej, ale także twórcy designu wnętrzarskiego.

Moda wkroczyła do domu

Dziś nie urządzamy domu czy mieszkania, jak kiedyś, na dziesięciolecia. Dzisiaj nasze wnętrza podążają za modą. Podłogi kładziemy z modnego drewna egzotycznego, kupujemy meble o modnej linii lub zamawiamy je na miarę wg projektu architekta, zawieszamy designerskie lampy, a łazienki wyposażamy w płytki o artystycznych kompozycjach. Nawet sprzęty łazienkowe – wanny, umywalki i sedesy mają modne kształty.

Tkaniny dekoracyjne jak sukienki

Tkaniny dekoracyjne zmieniamy prawie tak często, jak sukienki w garderobie.

Dekoracja okien otwiera szczególnie wiele możliwości zmiany aranżacji wnętrza i uczynienia go modnym. Okna, które we współczesnej architekturze stanowią ważny element, są coraz większe zapewniając dobre oświetlenie wnętrz i umożliwiając kontakt z otaczającą przyrodą.

Ubranie okna w tkaninę stanowi przysłowiową kropkę nad i w wystroju wnętrza. Może podkreślić jego charakter zaznaczony stylem mebli i dodatków lub wręcz odmienić jego klimat.

Zasłony jak sukienki

Minimalizm mniej minimalistyczny

W nowym tysiącleciu dominuje styl nowoczesny w wyposażeniu wnętrz. Charakteryzuje się on prostymi formami i wzornictwem bez nadmiaru dekoracji. Z biegiem lat ulega przeobrażeniom. Na początku XXI wieku przybrał minimalistyczne formy i bardzo oszczędną kolorystykę, eliminując jednocześnie wszelkie elementy zdobnicze, budując chłodny klimat sterylnych wnętrz futurystycznych.

Pozostawiając jako bazę proste geometryczne kształty sprzętów i brył architektury wewnętrznej nowoczesny styl przekształca się i dojrzewa. Wprowadza finezyjne detale czerpiące źródła ze sztuki wnętrzarskiej okresu Art Deco lub lat siedemdziesiątych XX w. wzbogacone elementami ornamentowymi, wręcz barokowymi. Zachowując spójną konstrukcję przejrzystych prostych form przywiązuje wagę do precyzyjnie dopracowanych szczegółów.

zasłony na przelotkach

Kolorowo ale z umiarem

Wnętrza stają się kolorowe, koniec z malowaniem ścian na biało, teraz są barwne, często ozdobione fragmentem bardzo dekoracyjnej tapety lub namalowanym pojedynczym wielkim motywem.

Jednakże wszystkie elementy wystroju, kształty, kolory i wzory muszą być starannie wyważone aby uniknąć wrażenia kiczu.

W dekoracji okien główną rolę odgrywają same tkaniny, ich faktura, kolor i wzór - forma ma być jak najbardziej prosta. Firanki czy zasłony mogą zwisać swobodnie z karnisza, który także jest elementem dekoracji, lub wykładać się jak długa suknia, na podłodze.

nowoczesne ekrany i klasyczne wyposażenienowocześnie i klasycznie

Rolety albo ekrany

Z nowoczesnymi tendencjami współgrają rolety rzymskie, panele zasłonowe lub zwykłe rolety materiałowe. Przy odpowiednio dobranej tkaninie łączą one prostotę formy z dekoracyjnością motywu na tkaninie lub jej faktury. Ich walory estetyczne idą w parze z funkcjonalnością. Wykonane z delikatnej, lekko przejrzystej tkaniny filtrują i rozpraszają promienie słoneczne. Grubsze, zasłaniające, poprzez możliwość ustawienia w dowolnym położeniu, pozwalają regulować dopływ światła dziennego, dając poczucie komfortu i czynią wnętrze przyjaznym i przyjemnym.

Panele (lub inaczej ekrany) najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, wymagają też więcej miejsca na zsunięcie na bok w celu np. otwarcia okna. Jeśli w zasłonach panelowych zastosuje się kilka różnych ale współgrających ze sobą tkanin, to można osiągnąć oryginalne efekty dekoracyjne.

Rolety są uniwersalne, nadają się do każdego typu okien.

nowocześnie i klasycznie zarazem

A może sznurki

Modne są też zasłony sznurkowe. Składają się z cieniutkich pionowo wiszących gęstych sznureczków. Dobrej jakości sznury nie prują się i można je dowolnie wycinać dla uzyskania niepowtarzalnych kształtów. Początkowo proste sznury obecnie ewoluują – są już dostępne w wersji dwuwarstwowej, warstwy mogą być kolorowe lub podcinane, a także w postaci verticali albo paneli.

Świat współczesny wciąż pędzi do przodu, ciągle rodzą się nowe technologie, a za nimi podążają nowe możliwości, także w dziedzinie dekoracji wnętrz. Kombinacji jest tak wiele, że każdy indywidualny projekt jest oryginalny i niepowtarzalny, odzwierciedlając osobowość jego twórcy.

autor: Ewa Młynczyk MDecor studio

wersja do druku pdf powrót do wszystkich artykułów
Artykuły


w góręw góręw górę

firankizasłonyaranżacjaprojektyrolety rzymskietkaninyroletyżaluzje

Copyright © MDecor-Studio
2004
Dekoracje okien
www.dekoracjeokien.pl