Dekoracje okien

Firany, zasłony, rolety, żaluzje, plisy, karnisze


nowa usługa



znajdź nas na facebooku google+




poleć stronę znajomemu
FAQ
mapa serwisu
dodaj do ulubionych
firanki zasłony rolety rzymskie,austriackie panele inne dekoracje tkaniny,firany,zasłony rolety plisy wertykale żaluzje karnisze
firany zasłony rzymskie panele inne tkaniny rolety plisy wertykale żaluzje karnisze

TKANINY XXI wieku


ŚWIAT WKROCZYŁ W XXI WIEK. W CZAS WIELKIEGO PRZYSPIESZENIA ŻYCIA I ERĘ BŁYSKAWICZNEJ KOMUNIKACJI, INTERNETU, NOWYCH TECHNOLOGII I ELEKTRONIKI.

Epoka ta kojarzy się z techniką, metalem i szkłem. Otaczają nas gładkie lśniące powierzchnie odbijające światło. Nowoczesne materiały i technologie, do niedawna obecne tylko w wielkich biurowcach, coraz powszechniej stosowane są w budownictwie mieszkaniowym.

Czy w takim świecie jest miejsce na tkaninę? Wyobraźmy sobie dom czy mieszkanie zupełnie bez tkaniny. Pokrycia mebli z plastiku lub skóry, brak serwetek pod zastawę stołową. W oknach metalowe żaluzje. Na podłodze co najwyżej sizalowa wykładzina. Zimno, pusto, niemiło, nieprzytulnie.

A czy w ogóle można sobie wyobrazić brak materiałów w sypialni? Nowoczesne wnętrze wcale nie oznacza wnętrza pozbawionego tkanin. Wręcz przeciwnie. Tkaniny służą dekoracji, tworzeniu stylu i klimatu, a także spełniają funkcje czysto praktyczne. Dają nam ciepło i komfort – pledy, koce, dywany , poduszki. Chronią przed nadmiarem promieniowania słońca i niepożądanym obcym wzrokiem – zasłony okienne, rolety. Dzielą pomieszczenia lub wyznaczają ich granice funkcjonalne – parawany, ekrany. Osłaniają meble i przedmioty wrażliwe na światło i kurz – pokrowce, narzuty, zasłony. Tłumią hałas i poprawiają akustykę wnętrz – zasłony, tapicerka, dywany, tapety.

Rozwój nowoczesnych technologii stworzył nowe możliwości dla produkcji tkanin dekoracyjnych, które są coraz trwalsze, łatwiejsze w użytkowaniu i w konserwacji. Grafika komputerowa pozwala projektantom na szybką realizację wszelkich pomysłów i tworzenie nawet najbardziej niewyobrażalnych zestawień kolorów i kształtów. Natomiast nowe technologie druku stwarzają możliwości natychmiastowego przeniesienia tych pomysłów na tkaninę. W efekcie daje to olbrzymie pole do popisu dekoratorom wnętrz i pozwala sprostać oczekiwaniom, nawet tym najbardziej oryginalnym.

Szczególnie bogata i różnorodna jest oferta tkanin służących dekoracji okien. Cieniusieńkie, zwiewne całkowicie przejrzyste, barwne organzy, muśliny i woale – gładkie, drukowane lub ozdobione delikatnym haftem, przetykane metaliczna nitką lub koralikami - stanowią doskonały materiał nie tylko na klasyczne firanki zawieszone na karniszu. Można z nich wykonać modne i funkcjonalne rolety rzymskie lub ekrany, które świetnie się prezentują we wnętrzach, w których dominują proste, geometryczne formy. Uszyte z tkanin lekko połyskliwych, mieniących się światłem idealnie współgrają z metalem, szkłem, granitem, marmurem. Jeśli natomiast użyjemy na rolety tkanin przypominających naturalne bawełny czy lny, będą one pasowały do drewna, rattanu, terakoty.

Wzory florystyczne, drukowane, żakardowe lub wytłaczane i tkaniny z wizerunkami ptaków, nawiązujące do oryginalnych materiałów z XIX wieku oraz zawsze na czasie pasy można polecić do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Tkaniny powinny być szlachetne i eleganckie – tafty, jedwabie . Najlepiej jeśli są naturalne, choć obecnie poliestrowe tkaniny są bardzo do nich podobne i nie wymagają takiej jak np. jedwab ostrożności w obchodzeniu się z nimi. Rolety rzymskie wykonane z takich tkanin i uzupełnione dekoracyjnymi zasłonami wprowadzą do tych wnętrz powiew świeżości.

Faktura tkanin często jest niejednorodna. W tło nieprzezroczyste wtopione bywają fragmenty transparentne, co daje szczególnie ciekawe efekty gdy przenika przez nie światło słoneczne. Pasy, koła, labirynty kolorowych linii, pionowe lub poziome nitki w różnych barwach, drobne pastelowe kwiatuszki, wielkie stylizowane kwiaty delikatne, ledwie zaznaczone lub jaskrawe w intensywnych kolorach, girlandy roślinne, motywy wywodzące się z tradycji japońskiej trawki – to przykłady wzorów, które są modne.

dekoracje okien

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych wzorów sami możemy stworzyć zaskakującą efektem kompozycję z dwóch warstw przejrzystych tkanin, która będzie zmieniać się w zależności od padającego na nią światła mieniąc się barwami i fakturą.

Ostatni krzyk mody w tkaninach dekoracyjnych to luźno zwisające sznury, długie frędzle, które można wiązać, przeplatać, upinać bądź wycinać w dowolny sposób. Zasłon nie trzeba szyć, kupuje się gotową szerokość frędzli i zawiesza na karniszu. Są dostępne w wielu kolorach, mogą być też przetykane kryształami.

Przeciwnicy zastosowania tkanin we wnętrzach uzasadniali swoją niechęć do nich gromadzeniem się kurzu, szczególnie groźnym dla alergików i trudnością utrzymania ich w czystości. Tkaniny najnowszej generacji obalają te argumenty. Dostępne są już tkaniny z czynnikiem „ActiBreeze”, które uwalniają powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych substancji takich jak dym z papierosów, zapachy wydzielane przez wykładziny, kleje, tapety, lakiery czy środki odkażające. Inny czynnik „BioProtect”, który także jest zastosowany w produkcji tkaniny niszczy zarazki uniemożliwiając ich rozwój na powierzchni materiału.

Chociaż brzmi to futurystycznie i bajkowo, istnieją już tkaniny, które dzięki niewidocznej zintegrowanej z włóknem siatce metalowej, jak zwierciadło odbijają niekorzystne dla zdrowia promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane między innymi przez radia, telewizory, telefony bezprzewodowe i komórkowe, kuchenki mikrofalowe itp. urządzenia. Tkaniny powyższe zachowują swoje właściwości po wielokrotnym praniu ( można je prać w pralce domowej). Zasługują w pełni na miano inteligentnych tkanin.

Kilka lat temu pojawiły się bezkonkurencyjne materiały na obicia mebli, które są odporne na zabrudzenia i łatwe do wyczyszczenia. Nawet rozlany czerwony barszcz lub kawa czy rysunek namalowany długopisem na kanapie przez małą pociechę nie stanowi problemu, by przywrócić świeży wygląd alcantary - taką nazwę nosi ta tkanina. Przypomina ona zamsz i jest dostępna szerokiej palecie barw.

Duch czasu w XXI wieku wymaga indywidualnego podejścia do aranżacji wnętrz, również w dziedzinie tkanin dekoracyjnych.

Nie ma jednoznacznego przepisu na modne wnętrze. Kreatorzy kierunków mody wnętrzarskiej wyznaczają wiele trendów od purytańskiego opartego na prostocie i pozbawionego zbędnych ozdobników, poprzez style etniczne, orientalne, romantyczne, rustykalne po zawsze modną klasyczną elegancję. Jeśli już zdecydujemy, który styl nam odpowiada zachowajmy konsekwencję.

Dobór mebli, sprzętów, tkanin i dodatków musimy wówczas podporządkować stylowi. Ale najistotniejsze jest nasze dobre samopoczucie w otoczeniu domowym. Z obszernej oferty rynkowej wybierajmy to, co nam się podoba i pozostaje w harmonii z naszym charakterem i temperamentem.

dekoracja okna łukowego

autor: Ewa Młynczyk MDecor studio

wersja do druku pdf powrót do wszystkich artykułów
Artykuły


w góręw góręw górę

firankizasłonyaranżacjaprojektyrolety rzymskietkaninyroletyżaluzje

Copyright © MDecor-Studio
2004
Dekoracje okien
www.dekoracjeokien.pl